Dünya kahve günü 29 Eylül mü? 1 Ekim mi?

Aslında geçen sene yazdığım bu yazı 29 Eylül’e br gün kala okunup paylaşılmaya başlayınca hemen yeni bir güncelleme yapma gereği hissettim. Çünkü bazı kahve dükkanları veya (roasters) 29 Eylül’de bu günü kutlayıp bedava kahveler dağıtırken bazıları da 1 Ekim’de kutluyor.

Bir Milan kahvecisi de 29 Eylülden -1 Ekime kadar tarih vermiş. Ne güzel İtalyanlara her gün bayram, her gün kahve günü zaten 🙂

29 Eylül  gününde sadece Amerika’da bazı zincir kahve dükkanlarında dünya kahve günü kutlanacak. USA Today’in haberine göre Dunkin Donat, Krispy kreme ve ismini daha önce duymadığım dükkanlar Amerika’da herkesi bedava kahve içmeye davet ediyor.

Davete icabet edebilecek ABD’de yaşayanlar için link: http://www.usatoday.com/story/news/nation-now/2015/09/27/national-coffee-day-where-get-freebies/72872018/

Türkiye’den ise Starbucks bugüne (29 Eylüle) özel bir kahve alana aynı boy bedava kahve dağıtacağını duyurdu. Ancak bu bedava kahve için fotoğraf çekeceksin instagramda paylaşacaksın ya da marka kartı olmalı gibi şartları var.

ICO-International Coffee Organization ise Dünya Kahve Günü kutlamalarını, kampanyalarını, tadımlarını, etkinliklerini ve ücretsiz kahve dağıtım günü olarak 1 Ekimi belirlemiş. Kısacası Adil Ticaret Kahveciliği yapan kahvecilerin kendini tanıtma günü  1 Ekim. Güzel de bir web sayfası hazırlamışlar http://internationalcoffeeday.org/. Katılan kahve dükkanları ve roasterlar tek tek isimlendirilmiş. Her türlü detaylı bilgi İngilizce olarak mevcut.

1948056_10151948852617957_1458414408_n

ICO etrafında birleşen orta ölçekli, piyasayı fiyatlarıyla ezmeyen kahve üreticileri  çoluk çocuk çalıştırmıyor, işçileri ezmiyor. Sadece beyaz yakalı kölelere sahip 🙂 Bu üreticilerin kahvelerinin fiyatı yüksek olduğundan fazla bedel ödüyormuşuz gibi geliyor.. Ama yine her ucuz üründe olduğu gibi ucuz ürünlerin bedeli çok ağır.

İstanbul’da da fair trade coffee zinciri kahveleri satan pek çok mekan var. Birbirinden leziz Güney Amerika kahvelerini, farklı tadlarda deneyimlemek mümkün.

Bu sene 1 Ekim’deki etkinliğe Gümüşsuyunda bulunan Twins Coffee Roasters katılıyormuş. 250 gr özel harman kahvelerinden alana ücretsiz herhangi bir kahve vereceklermiş. Daha detaylı bilgi için sosyal medya hesaplarına bakmakta yarar var.

O zaman bugün ve 1 Ekimde her gün içtiğimiz Türk kahvesi veya espresso’ya yeni bir fair trade coffee kahvesi ekliyelim mi?

Afiyet olsun tüm kahveseverlere..

(Güncelleme: 29 Eylül 2015)

cd39b461f863a7862c2bb9fd4f3db336

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s