Türk Kahvesi “Unesco Somut Olmayan Kültürel Mirası”

Güzel bir Türk Kahvesi sunumuna katılmanın verdiği gaz ile bu sefer de Türk Kahvesi ile ilgili karalama yapayım dedim.

Türk Kahvesi Arabica çekirdekilerinin pudra kıvamında öğütülmesiyle elde ediliyormuş. Dünyada en ince çekilen kahve oluyor kendisi. Eğer pudra kıvamında çekilmez ise kahve suyun üstünde yüzer, telvesi de dibine çökmeyeceğinden içimi biraz daha rahatsız olur idi.

Efenim doğru mudur efsane midir bilmem ama bir gün bir çoban Etiyopya civarlarında (Habeşistan) koyunlarını otlatırken bir bitkiyi yiyen koyunlarının daha da canlandığını farkeder ve kahve çekirdeğini keşfeder. Sonrasında sabahları ibadet etmek için çok erken kalmak zorunda olan sufiler de bu kahverengi suyu içerek daha  dinçleştirirler kendilerini ibadet esnasında. Kahve kulaktan kulağa o bölgede ve Osmanlı topraklarında bu şekilde yayılır, en sonunda da meşhur Viyana kuşatmasında Osmanlı ordusunun kahve çuvallarını Viyana kapılarında bırakma hikayesini hepiniz duymuşsunuzdur.. Avrupanın kahve çekirdekleri ile tanışması da böyle olmuş.

İtalyanlar espresso makinesini keşfedene kadar (galiba 2.dünya savaşı sonrası zamanlarda) Türk kahvesi popülerliğini  korumaya devam etmiş.

Türk Kahvesi ile ilgili dün öğrendiğim en önemli nokta ise kendine özgü pişirme tekniği ile uluslararası tescilli ilk markamız olmuş olması. UNESCO’nun “Somut olmayan kültürel miras” listesine alınmış. Böylece, beş asırdır süregelen bu lezzet, kendine özgü pişirme tekniği ile uluslararası tescilli ilk markamız olmuş.

Pişirilişiyle, sunumuyla, köpüğü ile rengi, kokusu ve tüten dumanı ile espressonun aksine hiç biri birbirine tam olarak benzemeyen tadı ile Türk Kahvesi sahiden bir baş tacı.

Kokusu ile ilgili de bir iki kelam etmek isterim. Arabica kahve çiçeği kokusu yasemin ve portakal çiçeği karışımı gibi.

Kahve kokusu ise kahve tüketimimizin en temel sebebi olabilir sahiden. İster Merlyn Monroe gibi sade düşünüp “bazı kokular var insanı baştan çıkarır” deyin, ister Marcel Proust gibi “geçmişe ve yaşantılarımıza  koku ve tat bizi  götürür” felsefesinde olun kesin olan; kahve kokusunun bizi bir yerlere götürüp geri getirdiği ve kokusunun bize pozitif çağrışımlar yaptığıdır.

kivamli_ve_bol_kopuklu_turk_kahvesi_nasil_yapilir3

Resim:Hürriyet Aile

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s