Nepal’e şimdi seyahat etmek için 8 basit neden..

Kafalarında bantlarla yük taşıyan insanlar, yolun ortasında duran inekler, uçuşan kuşlar, sıcaktan dili dışarda gezen köpekler, anlamlandıramadığınız sesler.. Yetmiyormuş gibi tam da karşıda tanrılar size bakıyor..Bir de tapınakların içinden yükselen tütsü kokuları var.. Gece ortaya çıkan kötü ruhları kovan tütsüler de yakıldı mı artık Katmandu, Nepal yukarıda resimde olduğu gibi günlük  tatlı hengamesine hazır. Bazı rotalar gezginlerde tekrar tekrar oraya gitme isteği uyandırır ya hani. Sorumlu gezgin olarak seyahat etmeyi sevenlerin Nepal’i %100 beğeneceklerine ve oraya tekrar tekrar gitmek isteyeceklerine eminim.

Üst üste şiddetli depremlerle sarsılan Nepal’de 8 binden fazla insan hayatını kaybetti ve milyonlarca insan hala depremin yaralarını sarmaya çalışıyor. Olumsuzluklara rağmen Nepal’i şimdilerde ziyaret etmek için bir çok sebep var:

1. Nepal eskisi kadar güzel bir ülke

Nepal eşi benzeri olmayan  doğal güzellikleri, Himalayaları, Batı stilinden nispeten uzak biraz Hindu biraz Budist dingin yaşamı ile hala aynı. Birbirinden farklı 100’e yakın kültürün içiçe yaşadığı dağı bol ülkenin insanları misafirperver, samimi ve güleryüzlü. Deprem birşeyi değiştirmiyor…Hala muhteşem  bir ülke..

2. Fiyat avantajlarını kaçırmayın, paranızın değeri yüksek

Şimdilerde Nepal hostelleri, turizm acenteleri, tur operatörleri daha da uygun fiyat avantajları sunuyor. Bu güzelliklere daha da uygun fiyatlar ile erişmek sizce de iyi bir fikir değil mi? TL’nizin orada alabilecekleri sizi şaşırtacak.

3.Nepal’de hayat normale dönmüş durumda

Ulaşım, iletişim ve uçaklar vb. gibi her yönüyle yaşam normale dönmüş durumda. Otobüs üstlerinde gitmek sudan ucuz gerçekten 🙂

touristbus

4.Nepal’in size ihtiyacı var.

Dağları seviyorsanız , dağcı, yürüyüşçü iseniz, doğa severseniz Nepal’in tam olarak şu an size ihtiyacı var. Şu aşağıdaki gibi muhteşem (backfie) fotoğraf da cabası…

10347623_10152428425567957_5240854440586827173_n

5. Daha az kalabalık, dolayısı ile size yer açılmış durumda

Normalde yürüyüşçü ve dağcılar bilir. Sezonlarda genelde kalabalık bir turist kitle ile beraber yürürsünüz. Şimdilerde giderseniz şanslı az ve ilgilenilen kişilerden olacaksınız.

kalabalıkkopru

6. Ülkenin yeniden inşaasına katkıda bulunacaksınız

Depremleri az çok bilen bir ülke olarak şimdilerde oraya gitmeniz ekonomisini canlandırmaya destek olmanız demek. Durbar square’i ziyaret ederek restorasyon çalışmalarını da yerinde izleyebilirsiniz.

durbar square

7. Çünkü sonbahar geliyor (kış geliyor)

Nepal’i ziyaret etmek için her mevsim iyidir. Ama ne de olsa sonbahar sonbahardır. Nepal sonbaharda başka güzel.

sonbaharnepal

8. Tatille birlikte iyi bir amacınız olacak

Herkes tatili sever hatta tatil, seyahat etmek, gezmek görmek için yaşarız. Nepale şimdi gitmek tüm bu amaçların yanına destek olma anlamı da taşıyacak.

Sadhularla yan yana hayat felsefesi yapabilirsiniz 🙂 İngilizce konuşuyorlar.Rahat rahat yaparsınız felsefenizi.

sadhular

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s