Farklı bir dünya, 1880’lerde kadın gezgin olmak..

Türkiye’de hala çok yaygın olmasa da 21. Yüzyılda artık kadınların uzak diyarlara yalnız seyahat etmeleri olağan bir durum.

Çok uzak değil sadece 100 yıl önce kadınların seyahat etmesi çok nadirdi. Hatta o dönemlerde tahta oturan dünyanın en güçlü insanı/kadını olan Kraliçe Victoria olmasına rağmen kadınlar seyahate, yolculuğa ve uzak diyarlara adım atmamışlardı.

Burmaya Seyahat
Burma’da bir dinlenme alanında Viktoryen bir kadının dürbün ile bakma anı.

Lonely Planet macerasından çok çok evvel 1889 yılında kadınları uzak diyarlara, yeni maceralara yelken açmaya ve seyahat etmeye teşvik eden bir kitap yayımlandı. Kadın gezginler tarihine damga vuran bu kitabın adı “Kadın gezginlere ipuçları” idi.

Lillias Campbell Davidson tarafından yazılan kitap Viktoryen dönemi için oldukça özgürlükçü bir nitelik taşıyarak kendi kendine seyahat eden kadınlara pratik ve açık ipuçları ve tavsiyeler veriyordu.

Hints to lady travelers

Kitap, bisiklet turları, dağ tırmanışı, tren ve deniz yolu ile ilgili ipuçlarının yanı sıra kadınların nasıl giyinmesi gerektiği, bavul, çay ve makyaj setlerinin nasıl hazırlanması gerektiği ile ilgili ipuçları içeriyordu. Bakın biri iki örnekle ne demiş;

Bisiklet turu için uygun giyinme:‘Mümkün olduğunca az mont giyilmeli; kışın kalın yünlü çorap yazın da pamuklu çorap giyilmeli, ayakkabı giyilmeli asla çizme giyilmemeli, elbiseniz pazenden olmalı ve bilek kısımları ve ayak kısımlarının bisiklete takılmaması için gevşek olmamalı.. Gri çamuru belli etmediğinden ve güneşte solmadığından giyilmesi en uygun renktir.”

Deniz seyahati esnasında:’Gemilerde yerinizi seçerken seçtiğiniz sandalyenin hafif olmamasına dikkat etmeli, aksi halde yemek sonrası kestirirken geminin aniden yalpalanması ile kendinizi alaşağı geminin öteki ucunda bulabilirsiniz..’

Yanınızda küçük bir şişe brandy, kokulu tuzlar ve mutlaka bir  ‘eau de toilette taşımayı unutmayın’

Tabi kitabın içeriğinde artık günümüzde kullanılmayan tavsiyeler de var. Örneğin seyahatlerinde kadınlar artık ayakların altına koymak için “kuş tüyü yastık” ve “fildişi eldiven kalıbı”  taşınmalı diye tavsiyeler duymuyor.

Lillias’ın akabinde Isabella Bird ve Mary Kingsley de Seyahat Güncelerini yazarak paylaşırlar ve seyahat yazarlığında o döneme göre oldukça başarılı işlere imza atarak ataerkil görünen seyahat yazarlığı dünyasına adım atarlar.

Demiryolu inşaasının büyüdüğü bu dönemlerde uzaklar yakın olmaya başlamıştı. 1861 yılında Baedeker rehberinin (Ren’e Seyahat) yayımlanmasıyla Avrupa’ya seyahat popüler hale gelmişti.

Isabella Bird  buharlı gemide 1854 yılında Atlantiği ilk geçtiği yıllarda kadınların yalnız seyahat etmelerinin adımı atılmıştı.

İsaabellaBird
Isabella Bird (1831-1904) tercümanları, taşıyıcıları ve tüm ekibi ile Kore seyahatindeyken.
Madeline Stark
Madeline Stark (1893-1993) Orta Doğu seyahatleriyle ünlü imiş ve bu fotoğrafta da bir çölde.
Yosemite
Yosemite şelalerine bakan bir Viktoryen kadın.

Yazı Orjinali: Cathrine Eade

MailOnline 26 Nisan 2011

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s