İskandinavya’nın düzen ve eşitlik kenti; Oslo

Oslo genelde sevilmeyen bir şehir. Gitmeden önce yapılan yorumlara baktığınızda çok soğuk, çok pahalı yorumları gözünüzü korkutuyor.  Genelde pek çok farklı şehir için abartı bulduğum bu yorumlar Oslo için aynen doğru çıktı :). Şehir soğuk ve inanılmaz pahalı sahiden. Pahalılık örneklerine elbet değineceğim ama her iki faktör de bu şehrin tadını çıkarmaya engel değil. Sadece 1,5 gün kaldığım kent Nordik hikayeleri, soluk güzelliği ile kalbimi çalmaktan da geri kalmadı. Buraya uğrayanlar ya fyord turuna ya da kuzey ışıklarını görmeye giden madem öyle şuraya da bir uğrayalım dedikleri bir yer çoğunlukla. Ben Helsinki’den Oslo’ya Norwegian Airlines ile 30 € civarında aldığım bilet ile ulaştım. Gardermonen havaalanından şehir merkezine giden trene 90 NOK yani neredeyse bu uçak bileti ile aynı bedeli ödedim. Şehre havaalanı kullanarak gelecekseniz Rygge havaalanının Gardermonen’e göre oldukça uzakta olduğuna dikkat etmekte fayda var.

Diğer İskandinavya kentlerine oranla daha yoğun olan DÜZEN gözünüze çarpıyor, hatta batıyor. Paris Avenue’ları kadar muntazam olmayabilir ama kraliyet sarayından Karls Johans Gate caddesine doğru baktığınızda caddenin sonsuzluğa uzanıyormuş hissi veren düzenini görebilirsiniz. İstanbul’un keşmekeşinden sonra tabi her yer aşırı düzenli görünebilir gözümüze :). Konaklayacağım otel Kraliyet sarayına çok yakın bir noktada olduğundan iner inmez Karl Johans Gate caddesi ve Kraliyet sarayının bahçe düzenini görme şansım oldu. Kraliyet sarayının en önemli özelliği ise 1800’lü yıllarda o dönem kralı olan Kral Oscar’ın saray bahçesini halka açma kararı. Alınan bu karar o yıllardan beri hala uygulanmakta. Kralın bahçesinde dileyenler sabah koşusunu yapıyor, dileyenler çimlere uzanıyor, dileyenler kestirme olarak kullanıyor, dileyenler de çimlerinde yoga yapıyor. İnsanların ve yaşamın huzuru size de yansıyor.  Kral halen bu bahçenin ortasında bulnan bina içinde etrafında koruma ordusu olmadan veya dikenli tel benzeri korumalar olmadan orta büyüklükte bir bina içinde yaşamakta.

Bu şehirde de çok vaktim olmadığından eşyalarımı bırakır bırakmaz kendimi tekrar Karl Johans Gate caddesinin geniş sokaklarına attım. Oslo’nun pahalı olduğunu belirtmiştim değil mi? Örneğin bir Burger King menüsü bile 120 NOK (yaklaşık 40 TL). Narvessen adı verilen büfelerde nispeten fiyatlar uygun bildiğiniz bürek (börek) var ama o da 60 NOK (yaklaşık 20 TL). Caddenin hemen başında Hard Rock Cafe, TGI Friday ve Grand Hotel gibi mekanlar yan yana sıralanıyor. Kraliyet sarayının orada önce tepeden bakıp sonra bu ihtişamlı cadde boyunca yürümek oldukça keyifli.

20150831_125649
City Hall içinden bir görünüm.

Oslo’da hayran olduğum ilk yapı City Hall oldu. Kral sarayının bahçesi halka açık olur da burası halka açık olmaz mı? Dileyen herkesin binanın içini gezebiliyor. Şehir ile ilgili önemli kararların alındığı bu binada geniş hacmine, fresklerine hayran kalabilir, burada yapılan ünlü toplantıların fotoğraflarını görebilirsiniz.

Ayrıca City Hall girişinde tahta plakalar üzerine kazınmış halde İskandinavya Mythlerine ait hikayeler inanılmaz ilgi çekici. Örneğin Odin sekiz bacaklı atı, sleipnir ile tasvir edilmiş tahtaya. Nordic pagan tanrılarının en güçlüsü olan Odin’in mızrağı Gungne dokunduğu herşeyi yok etme gücüne sahip bir mızrak. Parmağında taşıdığı değerli yüzük Draupne de her dokuz günde bir sekiz tane daha değerli yüzük yaratıyor. Odin’in iki kuzgunu Hugin (Düşünce) ve Munin (hafıza) her gün uçar dünyayı dolaşır ve sahipilerine dünya ile ilgili o günkü bilgileri geri getirirmiş. Aynı zamanda alacakaranlıkta ve ormanda Odin’e rehberlik ederlermiş.

20150831_125532
Odin ve sekiz ayaklı atı Sleipner

Hemen City Hall bitişiğinde bulunan Nobel Barış Müzesi yeryüzünde barış inşaa etmek isteyenlerin savaşa karşı eylemsizlik hikayeleri ile dolu. Barış için insanların yaptıkları gözlerinizi yaşartabilir. İçerde Martin Luther King “I have a dream”, Malala ve Kailash ve Dalailama’nın barış için mücadele dolu yaşamlarını konu alan pek çok enstolasyon görebilirsiniz.

20150831_163155
Nobel Barış Ödülü alanların bilgileri ziyaretçilere bu şekilde sunulmakta.
20150831_172446
Kailesh Hindistanda çocuk işçiliğine karşı büyük mücadeleler veren biri. Binlerce çocuğun okulla yeniden tanışmasına bizzat vesile olmuş. Bu uğurda mücadele vermeye devam ediyor.
20150831_172506
Malala ise Afganistan’da okula gitmek için mücadele veren kız çocuklarından. Hem kendisi hem de tüm Afgan kızların okula gidebilmesi için mücadelesini sürdürüyor. 2014 Nobel Barış ödülü sahibi.

Yine City Hall yakınlarında Ulusal Norveç Opera Binasının beyaz ve modern tasarımlı binasının üstüne çıkıp orada yaşıyan martılarla güneşi batırabilir veya çok önceden rezervasyon yapıp içindeki operalardan birine bilet alabilirsiniz. Bed bir Don Giovanni operasına bilet alma şansına eriştim ama meğersem farketmedim, ayakta izlemek için almışım. Eğer oturacak yer numarası vermiyorsa dikkat etmekte fayda var.

20150830_161741
Opera Binasının üstünde yürümek keyifli. Tepesinden ise güneşin batışını izlemek gerek.
20150831_203624
Opera binasının içinden Oslo’da gün batımı.

Norsk Folk Museum benim favorilerimden. Açık hava müzelerinden en iyisi olarak adlandırılan bu müzede İskandinav yaşamına ait köyler, evler, sokaklar, anılar bulmak ve görmek mümkün.

Processed with VSCOcam

Bence atlanmaması gereken bir başka bir park ise Vigeland Parkı. Gitmeden evvel beni bu kadar etkileyeceğini düşünmediğim parkta Vigeland (heykeltraş) tam anlamıyla insana ait tüm duyguları taşa öylece işlemiş. Aşk, hüzün, çocukluk sevinci, ihanet.. Heykellerin arasında bu duygulanmaları siz de yaşayacaksınız. Hele ortada pek çoklarının anlamsız bulduğu insan bedenlerinden oluşan kule benim için çok etkileyiciydi. Birlik olmadan insanlık ilerleyemezin sembolüydü bana göre.

Processed with VSCOcam

Processed with VSCOcam

Processed with VSCOcam
Normalde gül sevmem ama bu çiçek sahiden çok güzeldi.

Ülkenin vergi oranı neredeyse %50. İnanılmaz yüksek. Ama eğitim ve sağlık gibi temel toplumsal ihtiyaçlar için tek kuruş ödemeden yaşam sürdürülüyor.  Sosyalizme yakın bir sistem hüküm sürüyor denebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s