İstanbul Galata’da Bir Pazar Kahvaltısı

Tüm zamanların en önemli, en güzel, en lezzet dolu öğünü sizce de kahvaltı değil mi? Hele Türkiye gibi cennet ülkenin farklı farklı bölgelerinden gelen gurme lezzetler varken bir ömür hepsini öğrenmeye yetmiyor. Acele etmeden tadını çıkara çıkara yapılan bir pazar kahvaltısı ise tadından yenmez, hafızalardan kolay kolay silinmez. Bilmiyorum sizin için de öyle midir ama az az farklı lezzetlerin bir araya geldiği, Elazığ tulumundan, lorlu reçel karışımına, taze meyveden kompostoya, fındık ezmesinden kaymak bala bir masa donatılır yanında da içebileceğiniz kadar çay sunulursa insan yanında daha ne ister?

Son dönemlerin blogger ve hipster akımına uğrayan bolca övgü alan semt Karaköy’e bir uğrayalım istedik. Ara sokakları gezmesi keyifli buralarda..Alçak katlı binalar, yenilenmiş dekorlar, güzel grafittiler, hırdavat dükkanları arasında bir iki mural… Işıklandırılmış şık dükkanların eski binalarla karıştığı sokaklar, Fransız geçidi ve Karaköy Lokantası gibi kült mekanlar..Sabah sabah buraları yürümek, hummalı temizlik ve akşam için yapılan hazırlıkları gözlemlemek değişik bir his..3. Dalga kahve içmek isteseniz güzel dükkanlar var (Bknz. CoffeeSapiens ), halis mulis yerli çay içmek isteseniz gidilecek yer var (Bakınız Dem, çay 5 TL olduğundan bana fiyat yüksek geldi gitmemeyi tercih ettim) ama istediğimiz tatta kahvaltı sunan bir mekan bulamadık.

20160115_102701

20160115_104815

20160115_105817

Biz de iyi kahvaltı için yönümüzü Galata’ya çeviriverdik.

İyi ki de öyle yapmışız. Kış güneşinin Galata kulesine düşen ışınları ayrı bir hava katıyordu Galata sokaklarına. Bir iki ara sokakta kaybola kaybola  en iyilerden olduğu iddia edilen Cafe Privato’ya gittik. İyi ki de gitmişiz. Fiyat biraz yüksek kişi başı 40 TL ama sundukları o kadar çok ki..Çayınız tazeleniyor. Porsiyonları az tutup çeşitliliği arttırırak muhteşem bişey yapmışlar. Masa üzerinde size servis ettiklerinde yavan bir tada hiç denk gelmiyorsunuz. Dolayısıyla hepsini yiyorsunuz. Ziyan olan bişey yok. Yabancılar, turistler doldurmuş mekanı ama ortam oldukça sakin ve fon müzikleri oldukça hoş.

20160115_112938

Reklam yapmak gibi bir amacım yok ama şişirilmiş mekanlara gidip eli boş dönmekten hoşlanmadığımdan güzel bir mekanı tarafsız olarak yazmayı ve paylaşmayı istedim.

20160115_130135

Pek alakası yok ama ismi güzel buyrunuz:  Model & Emre Aydın feat Bir Pazar Kahvaltısı

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s