Uçakta kahve içmeli mi?

Uçakta kahve ve çay içmeli mi? Bu soruyu açıkçası ben kendime sormuyordum çünkü doğrudan içmeyi tercih ediyordum 🙂 Ancak son günlerde sık sık denk geldiğim “uçakta sıcak içeceklerin su tankları sağlıklı olmayabilir” yazılarını okudukça bu soruyu sorma gereği hissediyorum ve belki belli noktalarda bundan sonra sadece domates suyu içerim. Uçak içinde şimdiye kadar zaten gurme bir kahve beklentim olmadı ancak in-flight içtiğim hiç bir kahverengi suya kahve diyemediğim de bir gerçek.

Biraz düşününce uçaklar yerde değil havada para kazandığından yerdeki kısıtlı sürelerinde  temiz su tanklarının temizlenmesi, dezenfekte edilmesi için ne kadar zaman harcanabileceğini az çok düşünmek mümkün olabilir. Su tanklarını doldurmak için bile çok kısıtlı süreleri var. Hatta ve hatta dolum noktalarındaki su kaynağının da önemi var. Örneğin İstanbuldan dolan bir su olabilir, yahut dönüşte Katmandu’dan, Mumbai’den doldurulan bir su kaynağı olabilir. Az çok Mumbai ve Katmandu gibi dolan noktalardan reverse osmos dışındaki su kaynaklarının çok temiz olmadığını düşünmek yanlış olmaz.

Bu konu ile ilgili Amerikan Forbes’ta yer alan bir yazıda 30 yıl önce çalışan bir hostesin itirafına yer veriliyor.Hostese göre bir klorlama yöntemi ile tankların içindeki su klorlanıyor sonra da bir sifon yöntemi ile boşaltılıp temiz su tekrardan dolduruluyor. Ancak sistemin dibine çöken artıklar için bişey yapılamıyormuş.

Şimdilerde sistemlerin daha geliştiğine eminim,  ancak uçakların havada kalma süreleri, optimizasyon gibi süreçlerin bu gibi mini temizlik detaylarına da daha az dikkat etmeye de sebebiyet verdiklerini düşünüyorum.

Su kaynıyor nasılsa diye düşünebiliriz ya da kabin memurlarının sıcak çay veya kahve içip içmediklerine bakabiliriz 🙂

Uzun uçuşlarda dehidrasyona sebebiyet vereceğinden sadece su veya soda içmek daha mantıklı olabilir diye de düşünebiliriz.

Her durumda şu ana kadar içtiğim uçak içi kahvelerin tadı hep kötü oldu. Belki bir sonraki uçuşumda bu ikramı alırken tekrar düşünürüm yahut ücretli bir hizmetse su almaya yönelirim.

#uçakiçiikram #uçakyolculuğu #kahve

 

Uçakta kahve içmeli mi?” için bir yorum

  1. THY uçaklarında hazır su kullanıyorlar. Tuvaletlerdeki su Çeşme suyu, dolayısıyla içilmemesi lazım, ama kabe ve çayınızı rahatlıkla içebilirsiniz.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s