İstanbul için sakura zamanı / Sakura full bloom in İstanbul

(English below)

Japonca bir kelime olan sakura Türkçe’de kiraz çiçeği olarak adlandırılıyor. Japon kültüründe kiraz çiçeğinin çok büyük önemi var. Baharın gelişini müjdeler ancak esas felsefi boyutu kıymetlidir.

Kiraz çiçeği yavaş yavaş açar, tam açtığı zaman tüm güzelliğini sergiler sonra da aniden en güzel halindeyken pembe pembe dökülüverir. Yani sakuralar tam açtıklarında kusursuz güzelliğin, hemen akabinde de ani yok oluşun, ölümün temsilcisidir..Çiçeklerin bu geçiciliği, kusursuzluğu ve narinliği kader veya karmanın dingin biçimde kabulünü de simgeler.

Japonya’nın en güzel zamanlarından biridir sakuraların açtığı zaman. Kiraz çiçeklerinin açtığı dönemler hesaplanır, nerde açtığı ile ilgili haritalar oluşturulur. Festivaller düzenlenir sakura adına, hanamiler(açan ağaçları izleme, piknik) yapmak için sakura bahçelerine, parklara akın edilir. Ortaya inanılmaz güzel pembe, sakin, dingin görüntüler çıkar.

İzlemeye doyum olmayan, doğanın  pembe ve sakin güzelliğini üzerinde toplayan bu çiçekler, Japonlar tarafından yüz yılı aşkın bir süredir farklı ülkelere götürülüp tanıtılıyor. Barış sembolü sayılarak her ülkede sakura parkları kurulması için uğraş veriliyor. İşte bu geleneğin bir yansıması da Baltalimanında yer alan Japon bahçesindeki sakuralar. Kapısı ve bekçisi olan bu bahçeye sadece gündüz girebiliyorsunuz. Ücret ödemiyorsunuz.

125 yılı aşkın Türk – Japon dostluğunu kutlamak istercesine Japon bahçesinin kiraz ağaçları İstanbul’un en güzel zamanı Erguvan ve Lale zamanı ile birlikte tüm güzelliklerini sergiliyor.

_DSC1807_DSC1756_DSC1806_DSC1804_DSC1772_DSC1799_DSC1780_DSC1791_DSC1785_DSC1763_DSC1760_DSC1770

Sakura –  the Japanese word for Cherry Blossom – has been celebrated for many centuries and holds a very prominent position in Japanese culture. It symbolizes the arrival of spring but what is more important that this is the philosophy,symbolization behind it. The cherry blossom is very slow before the bloom but the full bloom lasts for just a couple of days.

In Japan, cherry blossoms symbolize the ephemeral nature of life. The transience of the blossoms, the exquisite beauty and volatility, has often been associated with mortality and graceful and readily acceptance of destiny and karma.

The seasonal spectacle is celebrated with hanami (cherry blossom viewing, picnic) parties under the trees.

The cherry blossom beauty is carried to other cultures by the Japanese that adds another meaning to sakura: peace. Thanks to Japanese government, Istanbul has a very beatiful Japanese garden located in Baltalimanı. The Japanese garden has a doorkeeper and it is only open during day time. No enterance fee is required.

It is as if the full bloom of sakuras in the Japanese garden nowadays celebrate Turkish and Japanese peace that lasted over 125 years. Isn’t it another beauty that sakura bloom time coincide with Tulip festival and judas tree bloom?

#sakura #kirazçiçeği #japonbahçesi #baltalimanı #japanesegarden #istanbul

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s