Nea Karvali esnafları- Yorgo’nun böreği, Katerina’nın Kavala kurabiyesi

Yunanistan Kavala sınırları içinde yer alan Nea Karvali, 1924 Lozan mübadelesi sonrasında Kapadokya Gerveli’den  giden Rumların kurduğu şirin mi şirin bir sahil kasabası. Uzun kumsallı halk plajı, kocaman kocaman bahçeli evleri ile  Kumburgaz, Selimpaşa gibi yazlık ve büyük şehirlere yakın beldelerin evvel zamanki hallerini andırmakta. Plajı uzun ve kumsallı olmasına rağmen öyle Thassos adası gibi çok turistik bir yer değil burası.

Uzun süreli araba kullananların çok önemli bir durağı.. Çünkü ziyaretçiler ya Yorgo’nun böreğinin namını duyuyorlar, yahut yolda bir mola verip nefis Kavala kurabiyesinin tadına bakmak istiyorlar.  Bu kasabada dükkanların ismi var ama Yorgo’nun böreği, Katerina’nın kurabiyesi, Anastasia’nın oteli gibi kavramlar kullanılmakta. Kapitalist işletme mantığının henüz uğramadığı bu kasabada “candan esnaflarla” tanışmak mümkün.

Bu köyü ilginç kılan diğer bil özellik ise belli bir yaş üzeri olanların Türkçe’yi hala hatırlamaları, konuşmaları.. Hele o içtenlikleri ile dedelerinin göç hikayelerini katıksız ve ajitasyon olmadan anlatmaları, geldikleri topraklardan sevgi ile bahsetmeleri,  en ufak bir nefret kırıntısı barındırmamaları, sevecenlikleri ve yardımseverlikleri beni ve yol arkadaşlarımı duygulandırdı.

Örneğin Börekçi Yorgo..Tam bir candan esnaf örneği. Börekleri kendi bildiği usülde pişirip müşterilerine erken saatlerden itibaren yine kendisi servis etmeye başlıyor. Börekleri (boukatsa)  saat 11 gibi tükeniyor. Akşama kadar pişirmeye devam edeyim daha çok para kazanayım peşine düşmüyor.

_DSC6735
Börekler geldiğinde yumulduğumuz için ancak bir adet kremalı üstüne tarçın serpilen böreği fotoğraflayabildim.
_DSC6740
Bizim kol böreklerine benzese de tat itibari ile oldukça farklı..

 

Porsiyonlar büyük, malzemeden kaçmıyor. Böreğin nefis olmasının yanında içinde malzeme aramıyorsunuz, börekli ıspanak, börekli kıyma, börekli peynir yiyorsunuz. Aksanlı Türkçesi ile sevecen bir sohbeti var. Sıcakkanlılığı, pozitif enerji saçıyor.Gözü tok. Türk çayı bile servis eden Yorgo böreğe, çaya, frappeye fahiş fiyat uygulamıyor.  Hatta bizden bir keresinde çay ücreti almadı.

church-of-st-gregory
Nea Karvali merkezinde Aziz Gregory kilisesi.Kilisenin solunda Yorgo’nun börek dükkanını,  sağında ise Katerina’nın kurabides dükkanınnı bulabilirsiniz

Gelelim ikinci candan esnaf örneğim Katerina’ya. Katerina, kızları ve eşi ile birlikte Kavala Kurabiyeleri yapıp satmakta. Bol bol Ortadoks ikonaları ile dolu tezgahta eşi ve kızları ile çalışmakta, kendisi de ilerleyen yaşına rağmen kurabiyeleri pişirmekte. Kurabiyeleri kıtır kıtır. Damağımdan yavaş yavaş kaybolmakta olan gerçek tereyağ tadının güzelliğini hatırlatır nitelikte. Malzemesi, bademi bol. Kendisine sorduğumuz bir yol sorusunu canla başla kocaman kocaman samimi jestlerle Türkçe anlatmaya çalıştı.

Bu iki isim kendi bölgelerinde marka olmayı başarıp kendi güzelliklerini de hala koruyabilmişler. Bir gün uğrama şansınız olursa burada bir mola verip Yorgo’nun böreğini, Katerina’nın kurabiyesini lezzetine bir bakın derim.

kavala-kurabiyesi
Katerina’yı ve kurabiyelerini fotoğraflayamadım ama görüntüleri buradakine çok benzer.

 

Nea Karvali esnafları- Yorgo’nun böreği, Katerina’nın Kavala kurabiyesi” için 2 yorum

  1. Harika yazı olmuş! Bizim de bu yaz başında yolumuz Nea Karvali’ye düştü, daha doğrusu eşim Gelverili olduğu için arayıp bulduk 🙂 Aksaraylı Yorgo bizi de süper ağırladı, Bartin amcanın şiirlerini dinledik. Çok hoş bir yer gerçekten.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s