Şekersiz gelincik şerbeti yapımı

Güzel bir ilkbahar günü kıra bayıra çıkarsanız eğer gelincik toplayarak gelincik şerbeti yapabilirsiniz. Ben de internetten tarif bularak yapayım dedim. Iyi ki de yapmışım. Kahvenin yanına çok iyi bir eşlikçi oldu.

Aşamaları şöyle:

Kırda bayırda gelinciklerin sadece tepelerini topluyoruz. Öyle çok toplamaya da gerek yok. 3 dolu dolu avuç gelincik ile 3 kavanoz şerbet çıkıyor. Eve gelince ilk işim gelincik taç yapraklarını saplardan ayırmak oldu. (Bazıları siyah kısımları dahi ayırıyormuş. Uğraşırım diyenler onu da yapabilir.) Sonra ayıkladığımız kırmızı taç yaprakları bol su ile yıkayıp bir gece suda tutarak temizliyoruz.

Gelincik yapraklarımız temizlenince onları 3’e bölüp kavanozlara yerleşiriyor ve üstüne su koyuyoruz. 3 kavanoza 1,5 limon suyu sıkıp üstüne de 2’şer limon dilimi koyuyoruz. Kavanozları cam kenarında, güneş alan bir yerde 48 saat bekletiyoruz.

Sonra da beyaza dönmüş yaprakları çıkarıp  suyu süzüyoruz. Içlerine aroma olması açısından ben kavanoz başına birer kakule biraz da karanfil kattım. Kendi zevkinize göre tatlandırabilirsiniz. Özellikle Türk kahvesine iyi bir eşlikçi gelincik şerbeti. Yapanlara afiyet olsun!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s