Kahve içerken doğayı korumak için yapabileceklerimiz

Eyy kahvesever! Biliyorsun ki petrolden sonra ticareti en çok yapılan mahsül kahve. Dolayısıyla kahve tüketim alışkanlıklarının hızla artması, çeşitlenmesi ve değişmesi ile birlikte kahve içiminin de doğaya bir miktar zarar vermesi söz konusu. Peki kahve tüketicisi olarak doğaya minimum zararı vermek için neler yapabiliriz?

1-Tek kullanımlık, kullan-at bardaklar yerine cam veya porselen bardak yahut yanımızda taşıdığımız havalı mug’ı tercih etmek.

Özellikle zincir kahvecilerde oldukça popüler olan tek kullanımlık bardakların neredeyse tamamı kullanıldıktan sonra okyanusta kilometrelerce uzanan çöp yığınına dahil oluyor. Bardaklarda geri dönüşebilir işareti gördüm diyebilirsin. Doğrudur. Starbucks tek kullanımlık bardaklarda yalnızca “sleeve”dedikleri, benim tutamak dediğim kısım geri dönüşebiliyor. Onda da bardakların geri kısmından ayrışmanın nasıl yapıldığı büyük bir soru işareti bence. Geri kalan kapak ve naylon kaplı bardak tamamen çöpe gidiyor. Umarım zincir kahvecilere de bu konuda bir farkındalık gelir ve en azından porselen bardak tercihini daha düşük fiyat ile ödüllendirirler.

2-Kahve çekirdeği alırken alırken adil ticaret kahvecisi (Fair Trade Coffee) olup olmadığında dikkat etmek.

Son zamanlarda popüler olmaya başlayan kahvede adil ticaret olgusunda kahve çiftçilerine haklarının verilmesinin yanı sıra çevreye duyarlı öğeler de eklenmiş olduğundan bu tip kahveleri satın almanız durumunda siz de bu tip ticareti, yani küçük üreticiyi desteklemiş olursunuz.

3-Kopi Luwak denen hayvanlara işkence yapılarak üretilen kahveyi hiç içmemek.

Artık kahve üretimi inanılmaz gurme kıvama gelmiş. Her tür aroma, kahve yumuşaklığı ayarlanabilir hale gelmiş. Neden kafese kapatılıp zorla kahve çekirdeği yedirilen hayvanların çıkarttığını kahve olarak içesiniz?

Bu liste aslında daha çok uzatılabilir ama bana göre en önemli olan iki konu tek kullanımlık bardak ve Kopi Luwak’a değindiğim için şimdilik kafi diye düşünüyorum. Bir iki cümle daha eklersek: Evde yaptığımız filtre kahve için tek kullanımlık kağıt filtre yerine tekrar tekrar kullanabileceğimiz filtre seçebiliriz. Kahve artıklarından da okuduğuma göre çok güzel gübre oluyormuş, Kompost yapabilir veya toprağa yakın şanslı insanlardansanız doğrudan bahçede, toprağınızda kullanabilirsiniz.

 

Kahve içerken doğayı korumak için yapabileceklerimiz” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s